Tarcza Finansowa PFR 2.0
Artykuł opublikowano: 29 lis, 2020

Drogi Przedsiębiorco!

Potrzebujesz pomocy w skorzystaniu z rządowego wsparcia? Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu.

Tarcza 2.0 jest kontynuacją – w zmodyfikowanej formie – programu pomocowego realizowanego przez PFR jeszcze wiosną. Oznacza ona 35 miliardów zł wsparcia dla mikro-, małych i średnich oraz dużych firm. Środki trafią do 38 branż dotkniętych kryzysem. Są wśród nich: gastronomia, hotelarstwo, część handlu (głównie targowiskowego), kultura (m.in. kina, teatry, muzea, parki rozrywki), turystyka, sport (m.in. kluby fitness), transport pasażerski, targi i konferencje.

Jeśli chodzi o zasady korzystania z tarczy 2.0, to mają one być różne w zależności od wielkości firmy. I tak dla mikrofirm (zatrudniających do dziewięciu osób) wysokość dotacji będzie uzależniona od liczby osób zatrudnionych (od 18 do 36 tys. zł na jednego zatrudnionego) oraz spadku obrotów (wyższa pomoc przy spadku obrotów o co najmniej 60 proc.). Maksymalna wartość subwencji dla jednego podmiotu wyniesie 324 tys. zł, warunkiem zaś jej udzielenia jest spadek obrotów o minimum 30 proc. Otrzymana pomoc ma być bezzwrotna pod warunkiem utrzymania poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy.

Dla małych i średnich firm przewidziane jest dofinansowanie kosztów stałych niepokrytych przychodami (subwencja ma pokryć 70 proc. straty brutto za okres 1 listopada 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r.). Maksymalnie to 3,5 mln zł na jedną firmę, która zanotowała co najmniej 30-proc. spadek obrotów przez pandemię. Dotację można przeznaczyć na bieżące koszty (np. wynagrodzenia). Subwencja będzie bezzwrotna, pod warunkiem m.in. utrzymania firmy przynajmniej do końca 2021 r.

Z kolei instrumenty dla dużych firm mają być uelastycznione.

Translate »
Skip to content