Dotyczy branż:
🟣 usługowej,
🟣 gastronomicznej,
🟣 fitness,
🟣 rozrywkowej,
🟣 fotograficznej,
🟣 sportowej,
🟣 sprzedaży detalicznej.
Zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, przedsiębiorcy branż najbardziej dotkniętych, którzy zanotują w październiku bądź listopadzie 2020 r. przychód niższy o 40% w stosunku do października bądź listopada 2019 r. uzyskają prawo do:
🟠 dopłat do miejsc pracy (przez trzy miesiące),
🟠 zwolnienia z ZUS (za listopad),
🟠 postojowego (za listopad),
🟠 mikro pożyczek (maksymalnie do 5 tys. zł).
W trakcie głosowań przyjęto poprawkę, zakładającą możliwość wypłacenia jednorazowego postojowego także prowadzącym m.in. działalność artystyczną w oparciu o umowy cywilno-prawne. Rozszerzono też katalog przedsiębiorców, uprawnionych do skorzystania z instrumentów wsparcia m.in. o branżę turystyczną, przewoźników, pilotów wycieczek w sytuacji, gdy ich przychody w październiku lub listopadzie 2020 roku będą niższe o 75% w stosunku do analogicznego okresu 2019 r.
W nowelizacji znalazł się też przepis umożliwiający Radzie Ministrów wydanie rozporządzenia poszerzającego zakres branż, w których przedsiębiorcy mogą skorzystać z proponowanych instrumentów, jak i wydłużenia proponowanego okresu wsparcia. Zgodnie z nowelizacją, przysługuje ono za listopad 2020, ale wnioski w tej sprawie mogą być składane do 10 czerwca 2021 r., a świadczenia mogą być wypłacane do końca czerwca 2021 r.
Nowelizacja zakłada także zwolnienie z opłaty targowej z 2021 roku z jednoczesną rekompensatą dla samorządów.